Лист НБУ від 18.12.2015 р. встановлює додаткові валютні обмеження

15 Січня, 2016 Інформаційні листи

 18 грудня 2015 року Національний банк України направив банкам Лист1, яким значно розширив коло операцій клієнтів, які, де-факто, потрапляють під валютний контроль. Відтепер «підконтрольними» (незалежно від суми операції) також є операції:

  • купівлі іноземної валюти з метою перерахування за межі України;
  • перерахування іноземної валюти за межі України;
  • перерахування коштів у гривнях на користь нерезидентів через кореспондентські рахунки банків-нерезидентів, відкриті в уповноважених банках;
  • перерахування коштів на користь нерезидентів через філії уповноважених банків, відкриті на території інших держав;
  • надання згоди на обслуговування операцій за договором (у тому числі внесення змін) щодо отримання резидентами кредитів, позик, поворотної фінансової допомоги в іноземній валюті від нерезидентів.

Нагадаємо, що раніше «дозвільна система» для здійснення операцій застосовувалася лише в контексті переказів на суму ≥ 50 тис. доларів США (відповідно до Постанови НБУ від 4 грудня 2015 року № 863).

Направлений Лист зобов’язує банки: (1) аналізувати документи, які є підставою для здійснення вищезазначених операцій, та (2) приймати висновок про наявність чи відсутність «ознак здійснення банком ризикової діяльності та/ або підстав уважати, що характер або наслідки фінансових операцій можуть нести реальну або потенційну небезпеку використання уповноваженого банку з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму або фінансування розповсюдження зброї масового знищення».

Зрозуміло, що прийняття висновку про наявність таких ознак означає відмову у здійсненні операції, тобто, фактично, дублюється система контролю, яка передбачена для операцій на суму ≥ 50 тис. доларів США Постановою № 863.

При цьому НБУ встановлює процедуру такого контролю та затверджує (додатком до Листа) розширений і невиключний Перелік індикаторів підозрілих фінансових операцій та додаткових документів, необхідних для проведення такого аналізу. Адекватність такого Переліку та його відповідність завданням, на які направлений валютний контроль в Україні, можна поставити під сумнів. Так, наприклад, навіть якщо єдиною «підозрілою» ознакою запланованої операції клієнта є те, що банк контрагента має місце реєстрації у державі Балтії, а сам контрагент знаходиться за межами такої держави, банк може вимагати від клієнта надати 3 пакета документів: (1) інформацію про структуру власності та кінцевих бенефіціарних власників клієнта та документи, які дають змогу це перевірити, (2) документи, що підтверджують джерела походження коштів, які використовуються для здійснення операції, та (3) документи, які підтверджують економічну доцільність запланованої операції та відповідність її розміру фінансовому стану та змісту діяльності клієнта.

Окрім цього, встановлення нових валютних обмежень звичайним листом НБУ викликає питання. Так, лист НБУ є документом розпорядчого характеру та має бути направлений на виконання вже існуючих правил валютного контролю, а не встановлювати нові. На практиці ж зазначений Лист прямо зачіпає інтереси клієнтів банків, яким він навіть не адресований, що в умовах правової держави, на нашу думку, неприйнятно.

Ще одним відкритим питанням є доцільність такого регулювання з точки зору ресурсів, які банки будуть змушені залучити для виконання вимог НБУ. В чиїх інтересах, в результаті, були прийняті зазначені зміни  так і не зрозуміло. Адже «суттєві» операції, які впливають на ситуацію на валютному ринку, і так контролювалися в рамках вимог Постанови № 863. Отже, направлений Лист значно та необґрунтовано ускладнює процедуру здійснення валютних операцій в Україні, робить результат таких операцій слабопрогнозованим. А це аж ніяк не підвищить інвестиційну привабливість України.

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

Примітки:

1Лист «Про використання індикаторів підозрілих фінансових операцій» № 25-02002/101317 від 18.12.2015 р.

З повагою,

© WTS Consulting LLC, 2016

Перегляди 1749

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Нова Постанова НБУ щодо валютних обмежень № 863 від 4 грудня 2015 року 11 Грудня, 2015    1607

Довідка з ДФСУ більше не потрібна для купівлі валюти та інші «послаблення» валютного регулювання 07 Вересня, 2015    1367

Валютні обмеження НБУ – продовження старих та введення нових 05 Березня, 2015    5765

Валютні обмеження продовжено до весни 04 Грудня, 2014    1441

НБУ скасовує частину валютних обмежень за Постановою № 540 31 Жовтня, 2014    1795

Практичні висновки щодо оплати послуг з останніх змін Постанови №540 (продовження cтатті «Валютні обмеження на максимумі або Постанова правління НБУ від 22.09.2014 №591») 08 Жовтня, 2014    2122

Валютні обмеження на максимумі або Постанова правління НБУ від 22.09.2014 №591 (оновлено у зв’язку з листом НБУ № 29-209/53878 від 23.09.2014) 23 Вересня, 2014    6599

Прокоментувати